Jul 21, 2010

important ma'ariv piece by Masorti CEO Yizhar Hess, (in Hebrew, with bad english translation below)

השתלטות עוינת על ישראל ביתנו

חוק הגיור שמנסים דוד רותם וליברמן לקדם פוגע דווקא באינטרסים של יוצאי בריה"מ –המצביעים המקוריים של ישראל ביתנו

עו''ד יזהר הס | 20/7/2010 16:20הוסף תגובההדפס כתבהכתוב לעורךשלח לחבר
איך קרה שמפלגת ישראל ביתנו, שאמורה לייצג את האינטרס של יוצאי ברית המועצות לשעבר בישראל, הפקידה את עתידה הפוליטי בידיו של יהודי אורתודוקסי, מתנחל, מלב הממסד הדתי לאומי, שלא מכיר דבר מהמצוקות המלוות את העולים בדרכם להתחתן ואשר תפיסת עולמו צרה ובמידה רבה פונדמנטליסטית? 

את החידה הזו יצטרך כנראה ליברמן לפתור לקראת הבחירות הבאות, שהרי מפלגתו פועלת כעת בניגוד מוחלט לאינטרס של בוחריה. 

החוק שמקדם ח"כ דוד רותם, בשם ישראל ביתנו, הוא אחיזת עיניים במקרה הטוב. למעשה, לא רק שהוא לא ישפר את מעמדם של המעוניינים להתגייר בישראל, הוא אף ירע עמם. הרבנות הראשית מתחרדת. כבר היום רוב רבניה שייכים לאגף החיצוני באורתודוקסיה בישראל. רותם מנסה לעקוף זאת, לכאורה, באמצעות חוק שיאפשר לרבני ערים לגייר. בקרב רבני הערים, הוא יודע, יש עוד כמה רבנים מתונים יותר. אך הסיבה האמיתית היא שהם בעצם שייכים למחנה אותו רותם באמת מייצג – האורתודוקסיה המודרנית. רותם מגיע מתוך המחנה הזה, הוא היה היועמ"ש של מועצת יש"ע, והוא גם יחזור אליו בסיבוב הפוליטי הבא. בינתיים הוא משתמש ב-15 המנדטים של ישראל ביתנו כדי לקדם את האג'נדה שלו. זוהי השתלטות עוינת. ומה שמפתיע – זה עובד
ליברמן לא יכול לעבוד על המצביעים של ש"ס

תראו מה קרה השבוע בוועדת החוקה של הכנסת שליברמן נתן לרותם במתנה, והוא היום מכהן כיו"ר שלה. חברי כנסת רבים הגיעו לדיון, כמעט כולם דיברו נגד החוק. השר יולי אדלשטיין (ליכוד) עשה כל מאמץ להשפיע על חברי כנסת שיצביעו נגד החוק. יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי הגיע בעצמו לוועדה ודיבר בנחרצות על החוק המיותר הזה, שלא יפתור דבר ורק יזיק לאינטרס של העולים. אך רותם בשלו. ליברמן נתן לו אור ירוק, והוא דוהר. 

בתום הדיון הקצר והסוער קרא רותם להצבעה. חמישה הצביעו בעד, וארבעה התנגדו. החמישה שהצביעו בעד הם מקלב (יהדות התורה), גפני (יהדות התורה), מיכאלי (ש"ס), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) וכמובן רותם עצמו. מבינים? שני חברי הכנסת של ישראל ביתנו הצביעו יחד עם שלושה חברי כנסת

אורתודוקסים כדי "להקל" על תהליכי הגיור בישראל. 

על המצביעים של ישראל ביתנו ליברמן יכול אולי לעבוד. על המצביעים של יהדות התורה וש"ס הוא לא יכול. אם חברי הכנסת שלהם הצביעו בעד, זה קודם כל משרת את האינטרס החרדי. ואם זה משרת את החרדים, זה ודאי לא משרת את הרוסים. זהו משחק סכום אפס. רותם ניצח, מצביעי ישראל ביתנו הפסידו. 

איך תיגמר הסאגה הזו קשה לדעת. ייתכן שביבי יכנס לתמונה ויימנע את המשך הביזיון הזה. אך אין ספק שהתנהגות ישראל ביתנו מחייבת חשבון נפש בקרב המצביעים יוצאי בריה"מ החיים בישראל. אם מפלגה של 15 מנדטים בוגדת כך באינטרס של בוחריה, מישהו צריך לשלם את המחיר. על ליברמן להחזיר את רותם למקום ממנו בא, או להישאר איתו – אך ללא בוחרים.  

עו"ד יזהר הס הוא מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל

How did Israel Our Home (Yisrael Beiteinu) party, which is supposed to represent the interests of the former Soviet Union in Israel, deposited the political future in the hands of an Orthodox Jew, a settler, from the heart of a national religious establishment, who does not know anything and hardships that accompany the immigrants on their way to marry a narrow worldview that largely fundamentalist? 

This puzzle Lieberman probably would have solved for the next election, because his party is now contrary to the interests of voters. 

The law promotes MK David Rotem, called Israel Our Home is an illusion at best. In fact, he not only did not improve the status of Israel who want to convert, he even cities with them. Rabbinate Matahradat. Even today most of the external wing rabbis belong to Orthodoxy in Israel . Rotem trying to get around this, apparently, by a law that would allow cities to convert rabbis. among the rabbis of cities, he knows, there are several other more moderate rabbis. But the real reason is that they actually belong to the camp it really represents Rotem - Modern Orthodoxy. Rotem comes out of this camp He was Attorney General of the Council, and he also returns to the next political round. Meanwhile, he uses 15 seats of the Israel Our Home to advance his agenda. This is a hostile takeover. What is surprising - it works. 
Lieberman can not work on the voters of Shas 
Look what happened this week the Knesset's Constitution Committee Lieberman gave Rotem as a gift, and now its Chairman. MKs were discussed, almost all spoke against the bill. Minister Yuli Edelstein (Likud) made no effort to influence the Knesset members to vote against the bill.Natan Sharansky, Jewish Agency Chairman himself came and spoke emphatically on the committee that useless law, that would solve nothing and only hurt the interests of immigrants.But Rotem his. Lieberman gave him the green light, and speeding. 

After brief discussion a vote Rotem called turbulent. Five voted in favor and four opposed. The five who voted for are drying (UTJ), Gafni (UTJ), Michaeli (Shas), Anastasia Michaeli (Israel Our Home) and of course Rotem himself. Understand? Two members of Israel's Knesset voted in our home along with three members of the Knesset 

Orthodox to "facilitate" the process of conversion in Israel. 

The voters of Lieberman's Israel Our Home could maybe work. The voters of the United Torah Judaism and Shas he can not. If their Knesset members voted for, that first of all serves the ultra-Orthodox interests. And if it serves the ultra-Orthodox, it certainly does not serve the Russians. This is a zero sum game. Rotem won, Israeli voters Our house lost. 

How to end this saga is hard to know. Shavings will enter the picture may avoid the continuation of this fiasco. But Israel certainly our behavior requires soul-searching among voters immigrants from living in Israel. If a party of 15 seats betraying the interests of voters that, someone has to pay the price. The Lieberman return Rotem where he came from, or stay with him - but withoutchoose. 

Attorney Yizhar Hess is the Executive Director Masorti Movement in Israel